Victorie la limita: Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova 2-1 (rezumat video)

sâmbătă, 31 iulie 2010

Distribuie si prietenilor tai acest articol :
Steaua a reuşit să învingă Universitatea Craiova, scor 2-1, şi are 6 puncte din 6 posibile după primele două etape în noul sezon al Ligii I la fotbal
Pentru prima data dupa foarte mult timp, Steaua a disputat un meci pe teren propriu cu stadionul plin, schimbarile in bine facute in aceasta vara la club fiind principalul motiv. Noua echipa a Stelei, formata de Victor Piturca, dorea sa le multumeasca numerosilor fani veniti in aceasta seara la stadion cu o victorie in fata Universitatii Craiova, formatie care n-a mai castigat in Ghencea de foarte multi ani.
Desi au fost incurajati de peste 25.000 de spectatori, stelistii nu si-au creat decat doua ocazii in prima repriza. In minutul 18, Bogdan Stancu a trecut usor de Iliev, dar a sutat pe langa din apropierea portii. Dorel Stoica, autorul unui gol in prima etapa, a fost foarte aproape de a marca si impotriva fostei sale formatii, in minutul 31, lovitura sa de cap fiind scoasa de pe linia portii de Dananae. Oltenii au dat emotii spectatorilor cu zece minute inainte de pauza, cand Mihai Costea a scapat pe contraatac, sutul sau fiind blocat in ultima clipa de Emeghara.
La sase minute de la startul reprizei secunde, in urma unui corner de pe partea stanga, Iliev a marcat cu o lovitura de cap din cinci metri. Oltenii au marcat din nou, dupa cinci minute, insa golul lui Mihai Costea a fost anulat aiurea pentru un offside la Gargorov. Impinsi de la spate de public, stelistii au egalat in minutul 67, prin Bogdan Stancu, acesta trimitand mingea in poarta din trei metri, dupa ce aceasta a sarit la el din bara. Steaua a marcat golul victoriei asemanator cu primul, Latovlevici a sutat in bara, mingea a ajuns la Romeo Surdu si acesta a inscris din sase metri (min. 78).

CASETA MECIULUI
Stadion: "Steaua" - Bucuresti Marcatori: Stancu '67, Surdu '78 / Iliev '51 Cartonase galbene: Geraldo '38, Bicfalvi '89 / Gaman '17, Prepelita '47, Ciuca '76

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Emeghara, Abrudan, Geraldo, Latovlevici - Stoica, Pacurar (Surdu '65), Radut, Tanase, Nicolita - Stancu (Bicfalvi '81) Rezerve neutilizate: Stanca, Martinovic, Gardos, Todorov, Bicfalvi, Matei Antrenor: Victor Piturca

Universitatea Craiova: Lung jr. - Dananae, Gaman, Iliev, Ciuca - Prepelita, Dilevski (Al.Piturca '81), Barboianu, Gargorov (Wobay '74) - M.Costea, Dina (Stoianof '71) Rezerve neutilizate: Hotoboc, Busu, Firtulescu, Ologu Antrenor: Aurel Ticleanu

Arbitru: Marius Avram (Bucuresti); Asistenti: Ioan Onicas (Zalau) si Mircea Orbulet (Bucuresti)