DINAMO – SPORTUL 5-3, Dinamoviştii, la a cincea victorie de la venirea lui Andone ( rezumat video )

duminică, 1 august 2010

Distribuie si prietenilor tai acest articol :
După victoria cu Hajduk Split, dinamoviştii au revenit pe teren propriu în campionat tot cu o victorie, 5-3 cu Sportul Studenţesc. Meciul din Şoseaua Ştefan cel Mare a fost unul nebun, fotbaliştii lui Ioan Andone au condus la un moment dat cu 3-0, dar „studenţii" lui Selymes au revenit până la 3-2.

„Fălcoşul" şi-a impulsionat jucătorii, care au turat motoarele la maximum şi s-au impus în final prin golurile lui Garat, N.Doye, Torje, Liviu Ganea şi Adrian Cristea. Pentru Sportul au marcat: Curelea, Tibi Bălan şi Varga. "Studentii" nu au rezistat nici macar un sfert de ora in "Groapa", pentru ca in minutul 14, in urma unei lovituri libere de pe partea dreapta executata de Catalin Munteanu, Garat a marcat cu o lovitura de cap. Dupa cinci minute, Torje a fost faultat in careu de portarul Andrei Popescu si a fost dictata lovitura de la 11 metri, transformata de N'Doye. Au urmat doua sanse de gol ale lui Andrei Cristea, insa capitanul lui Dinamo nu a reusit sa marcheze. Prima repriza s-a incheiat cu o ocazie a oaspetilor, voleu lui Ghinga, din sase metri, fiind blocat de Moti.

Gabriel Torje a marcat si el in aceasta seara, la patru minute de la startul reprizei a doua, dupa ce a trecut de Popescu si a trimis mingea in poarta goala. "Studentii" a redus din handicap in minutul 53, capitanul Costin Curelea impingand mingea in poarta din cativa metri, dupa o centrare a lui Varga. Trei minute mai tarziu, Tibi Balan s-a trezit nemarcat la 11 metri de poarta adversa si nu l-a iertat pe Curca. Dinamovistii au mai lovit o data pe contraatac, in minutul 69, cand a marcat Liviu Ganea. Replica oaspetilor a venit imediat si Dacian Varga a inscris pentru 4-3 in minutul 71. Nu avea sa fie ultimul gol al meciului, pentru ca in minutul 89 Adrian Cristea a adus linistea in tabara dinamovista cu un sut puternic trimis in vinclu.

CASETA MECIULUI

Stadion: "Dinamo" - Bucuresti Marcatori: Garat '14, N'Doye (pen.) '19, Torje '49, Ganea '69, Ad.Cristea '89 / Curelea '53, Balan '56, Varga '71 Cartonase galbene: Kone '76, Helder '78 / Cazan '13, Popescu '19, Patriche '82, Nae '83

Dinamo: Curca - Scarlatache (Ad.Cristea '74), Moti (Helder '58), Garat, Pulhac - Torje, Margaritescu (Kone '62), N'Doye, Munteanu - An.Cristea, Ganea  Rezerve neutilizate: Naumovski, Diabate, Niculae, Danciulescu  Antrenor: Ioan Andone

Sportul: Popescu - Farmache, Ghinga, Patriche, Cazan (Ciupe '32) - Varga (Nae '79), Irimia, Balan, Postolache - Ferfelea (Nicola '55), Curelea  Rezerve neutilizate: Viciu, Lung, C.Gheorghe, Cruceru Antrenor: Tibor Selymes

Arbitru: Robert Dumitru (Brasov); Asistenti: Aurel Onita (Constanta) si Dorin Mudura (Oradea)